piątek, 11 listopada 2011

Piosenka "Knajpa Morderców" S. Staszewskiego a scena z filmu "Popiół i Diament"

 link do muzyki:

http://eternal-yume.wrzuta.pl/audio/0pEFFnyxvn6/kult_-_knajpa_mordercow



Jak lata temu słuchałem tego kawałka, historia w nim opowiadana robiła na mnie spore wrażenie, o tej mrocznej spelunie, o tym spendzie ludzi spod mrocznej gwiazdy. Szczególnie klimatem pasowała do ówczesnego kultu filmu "Pulp Fiction". A tutaj NIE! Tutaj Stanisław Staszewski nie pisze o żadnych mordercach o których chciałem myśleć.
Tutaj "mordercami" są byli żołnierze AK w latach pięćdziesiątych "...nie ważny groźny grymas na gębie, mordercy mają serca gołębie...". Dalsze widoki na walkę o wolność z ‘parabelką’ w ręce nie mają sensu, zresztą nikt tego już od nich nie oczekuje, są już zapomniani, poza społeczeństwem i tak siedzą zawieszeni w czasie z flaszką wódki na stole we własnym gronie i świecie. Tylko co dalej? Nic, kompletna dla nich pustka, żadnych pomysłów co z życiem robić "...wczoraj rycerze, dziś bezrobotni..." skoro jedyne co potrafią dobrze robić to walczyć.
"...ale któż dzisiaj mordercom ufa
więc srebrne kule śpią w czarnych lufach..."

A te dwa wersy poniżej to naprawde jest majstersztyk, dosłownie. Chciałbym aby za parę lat Staszewki trafił do książek z języka polskiego jako zapomniany poeta/bard czasów PRL. Bo coś takiego na wyobraźnie działać potrafi:
"...zmazując barwy, lasom i polom
mknie balon nocy z knajpy gondolom..."

Śpiewana przez Kazika „Knajpa Morderców” mogła zostać napisana przez jego ojca Stanisława właśnie po obejrzeniu tego filmu, szczególnie ta scena... wszystko z tego obrazu pasuje idealnie do wersów Staszewskiego z „Knajpy morderców”:

„....w knajpie morderców gryziemy palce, rządze nas gnębia i sny o walce...”
cały ten śmiech, natychmiastowa reakcja.... jak w tym wersie.
„...szafa wygrywa rzewne kawałki, siedzą mordercy łamia zapałki...”
słychać z tyłu jak muza płynie z gramofonu, robi klimat, Cybulski ‘łamie’ zapałki nad kieliszkami wszystko pasuje do tekstu napisanego przez Staszewskiego, tylko czy tak było, nie wiem. Pewnie to przypadek.

Galeria:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.245962788793616.60058.183782765011619&type=1

8 komentarzy:

  1. Nie zgadzam się, że o AK. Wystarczy podstawić pod tekst Gestapo albo bezpiekę z któregokolwiek kraju pod butem sowietów, też się będzie zgadzało. A najlepiej pasuje UPA.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, każda wojna tworzy bohaterów. Jej brak, z tych bohaterów często tworzy z nich wraki i nieważne jaka wojna kiedy i z kim

      Usuń
  2. Sam Stanisław Staszewski powiedział, że ta piosenka traktuje o AK

    OdpowiedzUsuń
  3. W 'Tacie Kazika' Jerzego Zalewskiego jest wspomniane o czym jest ta piosenka (AK).

    OdpowiedzUsuń
  4. trafne spostrzeżenie. jedyną przyszłość jaką widzi dla nich autor to samobójstwo,co wg mnie wyraził w ostatnich wersach:
    "Kiedyś tak jasno a dziś tak ciemno
    Wroga, nie widzę wroga przede mną
    Rwie łeb od tortur alkoholowych
    Lecz wśród porcelan i rur niklowych
    Człowiek się znowu czuje półbogiem
    Bo oto stoi twarzą w twarz z wrogiem
    Kula jak srebrna żmija wyskoczy
    W lustrze nad kranem zagasną oczy
    Ciała morderców skry potu zroszą
    Gdy milcząc ciało za drzwi wynoszą"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I tutaj chwała Kultowi, że pod ten tekst potrafił podłożyć tak dobrą muzykę. Bo w oryginale, gdy śpiewa tą piosenkę sam autor, to nie ma takiej mocy. Kazik, naprawdę zrobił kawał dobrej roboty dla Taty.

      Usuń
  5. 41 year-old Staff Accountant III Deeanne Durrance, hailing from McCreary enjoys watching movies like "See Here, Private Hargrove" and Cooking. Took a trip to Wieliczka Salt Mine and drives a Town & Country. kliknij zasoby

    OdpowiedzUsuń